09.07.
09:00 – 12:00
REGULATORNI OKVIR BANAKA U COVID-19 OKRUŽENJU – webinar
Sanja Petrinić Turković
Regulatorni okvir banaka u službi održavanja likvidnosti gospodarstva i građana u krizi uzrokovanoj pandemijom koronavirusa.
790,00kn
13% popusta ostvarite prijavom do 06.07.
Opis
OPIS
Hrvatska narodna banka kao odgovor na poremećaj u gospodarstvu prouzročen pandemijom koronavirusa prilagodila je svoj pristup superviziji poslovanja kreditnih institucija u skladu sa stajalištima Europskoga nadzornog tijela za bankarstvo (EBA) i Europske središnje banke (ESB). HNB smatra da banke trebaju dati važan doprinos u naporima da se ublaže društvene i gospodarske posljedice pandemije koronavirusa te se stoga odlučio na fleksibilan pristup u primjeni postojećega regulatornog okvira u ovim iznimnim okolnostima.
HNB je tako odgodio određene supervizorske aktivnosti (testiranje otpornosti kreditnih institucija na stres, izravne nadzore poslovanja) i uputio kreditne institucije kako se koristiti likvidnosnim rezervama i klasificirati postojeće i nove izloženosti prema urednim dužnicima u sljedećih godinu dana. Usto, HNB je izrazio spremnost da na pojedinačnoj razini razmotri i redefinira vremenski okvir ispunjavanja prethodno naloženih supervizorskih mjera.
Budući da je postojeći regulatorni okvir pružao dostatnu razinu fleksibilnosti HNB je svojim okružnicama i odgovorima na upite dao smjernice u primjeni istih. Smjernice su se većim dijelom odnosile na:
- klasifikaciju postojećih izloženosti za koje su odobreni moratoriji ili druge mjere restrukturiranja – sukladno okružnicama odobreni moratoriji prema klijentima, koji su na dan 31. prosinca 2019. bili klasificirani kao A klijenti (uredni klijenti) – a čije je poslovanje već pogođeno ili će biti pogođeno pandemijom koronavirusa, nije samo po sebi povlačilo klasifikaciju cijele izloženosti u B ili C rizičnu skupinu
- računovodstveni tretman ustupaka odobrenih klijentima koji su pogođeni ili će biti pogođeni pandemijom koronavirusa, te procjene očekivanih gubitaka u kontekstu primjene MSFI-a 9
- Korištenje likvidnosnih rezerva – Budući da zahtjev za likvidnosnu pokrivenost služi za očuvanje likvidnosti u stresnim uvjetima HNB je kreditnim institucijama omogućila u razdoblju do 30. lipnja 2021. privremeno koriste taj zaštitni sloj likvidnosti.
- HNB je rješenjima naložila zadržavanje dobiti ostvarene na 31. prosinca 2019.
CILJ
Cilj ovog webinara je proći kroz temeljne odrednice fleksibilnosti pojedinih rješenja koja su primijenjena u praksi, te odgovoriti na pitanje iz domene praktične primjene istih. Webinar je osmišljen kao pomoć zaposlenicima Banaka koji se bave izvješćivanje, upravljanjem rizicima, unutarnjom kontrolom ili drugim srodnim područjima, kao i revizorima koji revidiraju financijske izvještaje banaka.
Tijekom izlaganja biti će prezentirana i rješenja koja se otvaraju u okviru novih regulatornih inicijativa europskih tijela, kao i korelacija postojećih hrvatskih rješenja sa europskim inicijativama.
PREDAVAČ
Sanja Petrinić Turković, Izvršna direktorica Sektora bonitetne regulative i metodologije
Prijavi
KOTIZACIJA SEMINARA
790,00kn
do 06.07.2020. 690kn
žiro račun Xenon savjetovanja
HR0623600001101988744