CILJEVI SEMINARA
Ulazak Hrvatske u Europsku Uniju donio je brojne mogućnosti sufinanciranja projekata sredstvima kohezijskog fonda i strukturnih fondova EU. Osnovni dokument u pripremi takvih projekata predstavlja studija izvodljivosti te cost-benefit analiza (CBA) u kojoj se prema propisanoj metodologiji analiziraju koristi i troškovi projekta.
Cilj seminara je upoznavanje sudionika s cjelokupnom metodologijom te procesom izrade cost-benefit analize (CBA) kao ključnog dokumenta na osnovi kojeg evaluator ocjenjuje prihvatljivost projekta te donosi odluku o sufinanciranju iz sredstava kohezijskog i strukturnih fondova. Seminar vam omogućava da se upoznate s ključnim elementima financijske i (socio)ekonomske analize te ostalim sastavnim dijelovima studije. Kvalitetno napisana analiza temelj je za pozitivnu ocjenu evaluatora te je stoga izuzetno važno ovladati njezinim pojedinim dijelovima, kao i biti upoznat s procesom evaluacije.
Kroz praktične primjere, prezentacijom i osobnim iskustvom u području pripreme i provedbe EU projekata, nastojat će se polaznicima prikazati cost-benefit analiza (CBA) i to PREMA NOVOJ METODOLOGIJI EU.
SYLLABUS
1) Cost-benefit analiza (CBA) – Financijska analiza
- Ključne razlike između standardne metodologije financijske analize investicijskih projekata i EU-CBA metodologije.
- Struktura novčanog toka za ocjenu financijske stabilnosti, struktura novčanih tokova za vrednovanje te razlika između financijskog povrata investicije (FNPV(C) i FRR(C)) i financijskog povrata kapitala (FNPV(K) i FRR(K)).
- Inkrementalni pristup analizi / vrednovanju.
1) Cjeloviti pogled na studiju i na postupak evaluacije
- Pojašnjenje glavnih pojmova, načela i postupaka.
- Socio–ekonomski kontekst, ciljevi projekta, identifikacija projekta, analiza tehničke izvodljivosti i okolišne održivosti projekta, poveznica s financijskom i ekonomskom analizom (CBA).
2) Cjeloviti pogled na studiju i na postupak evaluacije
Rad na praktičnim primjerima – priprema financijske i ekonomske analize te kratak pregled pripreme ostalih elemenata studije (uz dodatni osvrt na teoriju ekonomske analize – društvene koristi, indirektni učinci, korekcije cijena).
CILJANA SKUPINA POLAZNIKA
Eksperti iz korporativnog sektora s interesom za EU fondove, mali i srednji poduzetnici, stručnjaci u ministarstvima, agencijama, javnim poduzećima te državnim i lokalnim ustanovama povezani sa EU fondovima, poslovni konzultanti, project manageri, bankari, individualni investitori itd.